Na vašej obľúbenej kabelke sa utrhlo uško, pokazil sa zips. Nefunguje vám rúčka na cestovnom kufri. Alebo sa predral poťah na sedadle v aute, na motorke. Hľadáte pomoc, usilovne listujete v dostupných inzerátoch. Márne. Majstrov brašnárov pre odbornú opravu ubudlo. Je ich ako zrniek zlata v dúbravskom potoku. Drobná, piplavá a málo platená robota neláka. A nastupujúca generácia mladých brašnárov ovládajúcich remeslo, absentuje. V Ružomberku máme šťastie, že svoje remeslo vykonáva bývalý zamestnanec už zaniknutého podniku FATRAN Ružomberok, pán Branislav Socháň. O rozhovor sme ho požiadali v jeho dielni na Ulici J. Jančeka.
„Ako remenár – sedlár som sa vyučil remeslu v Liptovskom Mikuláši, ktorý má v kožiarstve storočnú tradíciu... Starší brašnári odišli do dôchodku, alebo remeslo zanechali. Nástupcov nemajú. Ostal som sám v Liptove, Orave i v Turci...Z takto rozsiahlej spádovej oblasti mám dostatok zákaziek, ani nestačím robiť... Po nežnej revolúcii prevládali opravy predmetov dennej potreby a úžitku ako boli pretrhnuté a rozpárané tašky, pokazené zipsy, rolety na okná, kufre, ale aj rozpárané futbalové lopty. Len náhradné diely sa obťažne zháňali a väčšinou sme ich dovážali z Čiech. Dnes je iná doba. Zákazník si zváži, či sa mu oplatí za opravu zaplatiť sumu, za ktorú môže už kúpiť aj nový výrobok.“
Napriek tomu má pán Socháň až priveľa práce. Ak má niekto drahý, značkový výrobok, naviac obľúbený, nechce sa ho pre malú vadu vzdať a hodiť do koša. Tak ho prinesie na opravu. Ale zákazníci prichádzajú aj s výrobkami veľkorozmernými. „Zašívam stany pre skautov, zošíval som aj plachty pre člny a veľa sme sa natrápili s roztrhnutou plachtou pre rogalo. Viac prevládajú predraté sedadlá na motorky a autá.“ V minulosti bol záujem aj o postroje pre kone. Ale dnes už v špecializovanej predajni dostať kúpiť hotové predmety. Ani o kožené puzdrá na nože a zbrane nie je záujem. Zaujímalo nás, či pán majster opravoval niečo nezvyčajné, neopakovateľné. „Prišiel ku mne Talian, ktorý tu prechodne sa podieľal na stavbe novej prevádzky. Vlastní auto – veterána z roku 1933, akých sú vo svete len tri kusy. Ukázal mi fotografiu vnútorného čalúnenia auta. Podľa obrázku som vyhotovil k úplnej spokojnosti zákazníka celý vnútorný interiér veterána.“ Zákazky prichádzajú aj z vojenskej nemocnice. Väčšinou sú to remene a popruhy pre ortopedických pacientov, úpravy a prispôsobenie protéz, výmena zodratých poťahov na rehabilitačných a iných zariadeniach, ale aj oprava opotrebovaných ochranných záster röntgenológov.
Kedysi bol Ružomberok poľnohospodársky zameraným mestečkom. Napríklad v roku 1793 gazdovia v meste chovali 97 koní, 177 volov, 290 kráv, 377 oviec. Zhotovenie postrojov pre zvieratá bolo bez majstrov remenárov nemožné. V Nemeckej Ľupči bol v minulosti cech remenárov a sedlárov, ale ružomberskí majstri neboli združení v samostatnom cechu, hoci boli v početnom zastúpení. Zmenila sa doba. Ostal jediný majster svojho remesla. Prajme pánovi Socháňovi dobré zdravie aby svojou odbornou prácou pomáhal všetkým zákazníkom, ktorí ho potrebujú a o to požiadajú.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia