Uplynie 125 rokov od začiatkov budovania kostola v Bielom Potoku. Vtedy, v roku 1899 sa 30 občanov rozhodlo darovať svoje pozemky na výstavbu kostola a priľahlého cintorína. Patronát nad výstavbou prevzalo mesto Ružomberok so záväzkom, že bude hmotne a finančne prispievať na stavbu, ktorá sa začala 1. mája 1899. Výstavbu realizovala firma staviteľa Ondreja Jančeka.
Prvú väčšiu kaplnku, ktorú si svojpomocne postavili obyvatelia Bieleho Potoka s výdatnou pomocou ružomberského farára Andreja Kučmu, vysvätili 23. októbra 1858 a stála na náhornej plošinke na „Dielci“. Bola zasvätená sv. Vendelínovi, patrónovi pastierov a roľníkov. Vystavali ju z kameňa a dreva. Keďže nebola dostatočne udržiavaná, v roku 1892 si vyžadovala opravu, ale chudobní ľudia nemali z čoho prispieť a kaplnka chátrala, až bola uzatvorená a v roku 1897 zbúraná.
Na nabádanie ružomberského farára k výstavbe nového kostola, obyvatelia aj chceli nový kostol, ale prostriedky na jeho výstavbu nemali. A tak sám farár začal organizovať zbierky, prosil o milodary. Keď sa 2. mája 1897 uskutočnilo v Bielom Potoku stretnutie k výstavbe nového kostola, väčšina obyvateľov odsúhlasila začatie výstavby. Zbierky peňazí na výstavbu neboli veľké. Solidárne prispievali veriaci z Vlkolínca i z Černovej, ale najviac prispela Ružomberčanka Mária Grešková. Na začiatok darovala 500 zlatých a neskoršie 2 573 zlatých. Pri výstavbe bola potrebná aj manuálna práca a tak podľa počtu členov rodiny bol určený počet dní na odpracovanie pri výstavbe kostola.
Po dvoch rokoch stavania bol kostol 29. októbra 1901 postavený, ale chýbalo vnútorné vybavenie. Znova pomohla pani Grešková, ktorá nechala v Tirolsku zhotoviť nový oltár. K zakúpeniu orgánu prispel spišský biskup Pavol Smrečanský a čiastkou prispel aj rakúsko-uhorský cisár František Jozef I. , ktorý bol oboznámený s tragickým vyhorením obce v roku 1901. Slávnostnú vysviacku Kostola nanebovzatia Panny Márie, z poverenia spišského biskupa, vykonal 20. októbra 1902 ružomberský farár Kurimský. Potom boli z ružomberského farského kostola do Bieleho Potoka darované lavice a kazateľňa a do veže nainštalovaný zvon z kaplnky sv. Vendelína.
Novogotický kostol bol projektovaný Jánom Krónerom ako jednoloďová stavba s polygonálne ukončenou svätyňou a s predstavenou vežou. Hlavný oltár je s reliéfnym obrazom Nanebovzatia Panny Márie. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia boli na kostole urobené niektoré stavebné úpravy. Bol odstránený bočný vchod na chór, z cesty vybudovali široké vstupné schodisko, vymaľovali interiér kostola. V roku 1991 vežu kostola prekryli medeným plechom a opravili vonkajšie fasády. V ďalších rokoch nasledovala oprava elektroinštalácie a inštalácia akumulačných pecí, generálna oprava orgánu, oprava vežovej stolice pod nový zvon a ďalšie úpravy interiéru kostola.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia