Krumplový  cukor

Krumplový cukor

František DianSpoznávame RK5.3.2023

Pamätáte si ešte jeho chuť, farbu ? Bol predávaný v každom obchode „so zmiešaným tovarom“ a v Ružomberku aj oproti Kultúre v „Cukrovinkách“ u pani Drahurádovej. Mal aj inú prezývku „kačacie mydlo“. Spisovne sa volal zemiakový cukor. Také boli päťdesiate a šesťdesiate roky minulého storočia. Na vyberané maškrty neboli peniaze a ani sortiment sladkostí pre deti nebol veľký.

p. Kenderová a p. Drahurádová pred predajňou cukrovinky ORION.

Tablička zemiakového cukru stála 25.- halierov, čo v dnešnej mene eura nie je ani jeden cent. A zasýtila, pomaškrtila, dodala energiu. Cukor mal svoju výnimočnú, osobitú , príkro sladkú chuť. Lepil sa na zuby ako najlacnejšia arašidová čokoláda. Niekedy mal konzument dojem, ako by zahrýzal do mydla. Predával sa vo viacerých variáciách farieb. Najčastejšie bol farby žltej, ružovej, ale bol aj zelenkastý a šedý. Každému chutil inej farby.

Napriek lacnote to nebola podradná sladkosť. V zložení bol škrobový cukor, hroznový cukor, sirup, vanilín a pridávalo sa aj kakaové maslo. Predával sa v spojených tabličkách, ale aj po samostatnej tabličke. Nejeden školák mal od mamky na desiatu do školy pribalenú tabličku zemiakového cukru. Potom ako by sa vyparil z obchodov. Nahradili ho iné sladkosti. Lákavejšie, drahšie, od našich výrobcov i zo zahraničia. Ešte na prelome tisícročia som sa v obchode stretol so zemiakovým cukrom od výrobcu niekde zo Spiša. A zdá sa, že hospodárska kríza a drahota prinavracajú túto sladkosť opäť do niektorých obchodov. Údajne sa vyrába v Kremnici a niektoré obchodné reťazce ponúkajú dovozový z Maďarska pod názvom KRUMPLICUKOR.

Keď už spomíname na dávno minulé časy, pamätáte si ešte na žuvačky PEDRO, ktoré boli prvými žuvačkami vyrábanými v Československu ? Malá, ružová tablička bola zabalená v jednoduchom papierovom obale s obrázkom chlapca s mexickým sombrerom a nápisom „bubble gum“. Začali ju vyrábať v závode Velim v roku 1968 a mala ovocnú chuť. Stála 1.- Kčs, asi 3 centy na dnešnú menu. Aj keď v porovnaní s dnešnými žuvačkami v kvalite a množstvom druhov zaostávala, deti ju žuli celý deň a odkladali si ju prilepenú za ucho. Aj tak sa žilo pred päťdesiatimi rokmi. Zaspomínajte na staré časy, na svoje detstvo. A ak sa vám podarí kúpiť „socialistický krumplový cukor“, prinavráťte si spomienky a ponúknite svojim vnúčatám.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia