Ľudia  a pivo

Ľudia a pivo

František DianSpoznávame RK3.5.2020

Pitie piva bolo zo zdravotného hľadiska užitočnejšie a zdravšie ako voda z nehygienických studní a potoka. Varenia piva v minulosti udeľovalo mesto svojim mešťanom za poplatky, ktoré vyberali „pivní páni“. Pivo varili v kotlíkoch z jačmeňa, pšenice a chmeľu. V koľkých krčmách a domoch sa pivo varilo, toľko chutí malo. V roku 1770 bolo v meste 13 kotlíkov na varenie piva.

Starý pivovar 1933

Keď začalo likavské panstvo vo vlastnom pivovare v Kaštieli svätej Žofie v roku 1753 variť vlastné pivo, zakázali v meste a v dedinách na okolí pod trestom korbáčovania na dereši predávať pivo mešťanov a nariadili odberať len pivo z kaštieľa. Protesty mesta u Kráľovskej tabule v Bratislave boli úspešné a po roku sa v meste a v dedinách opäť mohlo predávať aj pivo mešťanov.

Dopyt po pive viedol magistrát mesta k rozhodnutiu postaviť si vlastný pivovar aj proti protestom mešťanov. V roku 1782 nákladom 3750 zlatých postavilo mesto pivovar so sušiarňami a pivnicami. Prvým pivovarníkom – sládkom bol Čech Jozef Sochýrek. Vyšný mestský mlyn bol povinný mlieť pre pivovar jačmeň zadarmo. Pivovar na rovnomennej ulici existoval až do roku 1937, kedy bol zbúraný. Stál na miestach oproti súčasným Technickým službám Ružomberka a ulica dodnes nesie pomenovanie Pivovarská ulica. Pivovar uvaril v rokoch 1793/94 3950 okovov piva /1 okov = 0,54 l/. Jedna holba piva /0,8 l/v tých časoch stála 5 – 7 denárov. V druhej polovici 19. storočia nastal úpadok pivovaru, prestal variť a zanikol. Rovnaký osud stihol aj kaštieľsky pivovar. Konkurencii veľkých pivovarov a kvalitnejšiemu pivu nevedeli vzdorovať.

Pivo chutilo aj na letných stretnutiach

Nový pivovar v Čutkovskej doline

Niekto pije pivo od smädu, iný si ho vychutnáva a vie rozlíšiť jeho jemné vône, chuť, „říz“. Ja patrím k tým prvým konzumentom a viem rozlíšiť pivá len na dobré a málo chutné. Moji synovia sú v poznaní piva znalcami a o Zdenkovi by sa dalo povedať ako o vášnivom štamgastovi. Navštívil už viac ako 200 malých pivovarov na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, na Ukrajine. Aby si prehĺbil svoje znalosti o pive zozbieral už viac ako 4000 etikiet z fliaš piva a 500 podpivníkov. Každý máme nejakú záľubu, vášeň.

Mal som v úmysle napísať tento príspevok až po návšteve prvého novodobého ružomberského pivovaru Ursus v Čutkovskej doline. Prísne pandemické opatrenia mi to neumožňujú. Verím, že po ukončení epidémie tak urobím, aby som ochutnal nové remeselné pivá Senátor a Prelát a s majiteľom pivovaru sa pozhováral o budúcnosti a zámysloch pivovaru. Slogan v starých krčmičkách hlásal: „Kde sa pivo varí, tam sa dobre darí.“ Nech sa nášmu prvému novodobému majiteľovi pivovaru v Ružomberku na ceste k spotrebiteľovi darí a nech všetkým konzumentom ružomberské pivo bude chutiť.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia