Na  vrchole  slávy

Na vrchole slávy

František DianSpoznávame RK21.2.2021

Vrcholí domáca basketbalová liga žien. Naše dievčatá sa pokúsia obhájiť minuloročný titul a stať sa opäť majstrom Slovenska. Ak v ére samostatnosti Slovenska sa do povedomia Európy dostal klubový športový kolektív zo Slovenska, tak to nebol nikto iný, ako basketbalistky Ružomberka. Dvakrát majster Európy. Až do rozdelenia Československa trikrát majster republiky. V ére samostatnosti Slovenska dvanásťkrát majster Slovenska.

V tomto roku bude tridsať rokov, kedy naše basketbalistky získali prvý federálny titul majstra Československa. Už v sezóne 1988/89 sa v celoštátnej lige umiestnili na 6. mieste a v ďalšej sezóne na bronzovej priečke. V ligovom ročníku 1990/91 prišlo v kolektíve basketbalistiek k zmenám. Družstvo vtedy opustili Fischerová a Hradilová. A naopak, ako prví na Slovensku sme angažovali zahraničné hráčky Belickaiteovú z Litvy a Frolovú z Bieloruska. Z Prievidze k nám prestúpila mladá hráčka Pavláková. Prvoligový káder ďalej tvorili hráčky: Bieliková, Látalová, Pytlová, Rázgová-Paulišincová, Chamajová, Pavúková, Pisarčíková, Chebeňová a Beňušová. S trénerkou N. Hejkovou a manažérom J. Smolekom kráčal kolektív v súťažnom ročníku 1990/91 od víťazstva k víťazstvu.

Dlhodobú súťaž družstvo absolvovalo s jednou prehrou a v skupine o 1. – 6. miesto s dvomi prehrami. To nič nezmenilo na skutočnosti, že do play off o zlato vstúpilo z vedúcej pozície. Vo finále sme doma porazili Spartu Praha 84 : 75. V odvete v Prahe sme polčas prehrávali 28 : 40, aby v druhom polčase po streleckom koncerte Belickaite sme zápas otočili a vyhrali 70 : 64. Prítomní a nadšení ružomberskí fanúšikovia na pražskej Letnej po rozhodujúcich bodoch v priebehu zápasu chorálom skandovali: „Keď trénuje Nata /rozumej Hejková/, má to cenu zlata.“ Tak ružomberské basketbalistky z malého mesta pokorili miliónovú Prahu. Po prvý raz sa v roku 1991 stali majstrom ČSSR v basketbale žien a prvý raz dostali vstupenku do prestížnej európskej ligy majstrov.

V tom roku úspechy nekončili. Iveta Bieliková dostala pozvánku do reprezentácie ČSSR a na ME v Tel Avive bola členkou kolektívu, ktorý vybojoval 5. miesto. Bonusom bolo, že bola za rok 1991 vyhlásená najlepšou basketbalistkou republiky. A náš zlatý kolektív bol medzi športovými kolektívmi v ankete novinárov ohodnotený na 2. mieste. Ani sa nechce veriť, že to všetko bolo pred tridsiatimi rokmi. Po prvom úspechu nasledovala žatva domácich i medzinárodných športových i spoločenských úspechov, ktorá vyvrcholila dvojnásobným titulom majstra Európy v basketbale žien.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia