Ak počasie dovolí a snehové podmienky budú priaznivé, v tomto roku sa na Malinom Brde uskutoční 29. ročník lyžiarskej súťaže pre najmenších lyžiarov – Ružomberský medvedík. Organizátorom bude Lyžiarsky klub Ružomberok v spolupráci s Lyžiarskym zväzom Liptova.
Možno nadpis príspevku je pre vás mätúci, vyvedieme vás z pochybností. Za socializmu, až do nežnej revolúcie súťažili žiaci v celoslovenských súťažiach vo svojich vekových kategóriách v behu na lyžiach o cenu časopisu Kamarát. V roku 1974 pribudli zjazdové disciplíny o cenu Slovenskej televízie – Hlavnej redakcie vysielania pre deti a mládež, s názvom Lastovička. Zjazdové disciplíny sa konali na Malinom Brde. Usporiadateľom bol Dom pionierov a mládeže v Ružomberku v spolupráci s Lyžiarskym oddielom TJ BZVIL.
Takto každoročne pri priaznivých snehových podmienkach to trvalo až do roku 1989. Nežnou revolúciou zanikla pionierska organizácia (PO) a zanikli aj ňou organizované súťaže o cenu Kamaráta a Lastovičky. V roku 1991 sa po ročnej prestávke podarilo naposledy obnoviť bežecké súťaže o cenu Kamaráta a zjazdové disciplíny pre žiacke kategórie dostali nové pomenovanie – Ružomberský medvedík. Od tohto roku sa lyžiarske súťaže pre najmladších lyžiarov konávajú pravidelne.
V spomienkach na agilnú prácu ružomberských organizátorov a úspechy ružomberských lyžiarov, vráťme sa o pol storočie dozadu. V roku 1975 v pretekoch súťažilo 80 dievčat a chlapcov. V konkurencii sa nestratili ani mladí ružomberskí lyžiari. V slalome zvíťazil Ivan Pacák, Peter Bulla bol štvrtý. Z dievčat Sylvia Gregorová bola tretia a Alena Fleischerová štvrtá. V obrovskom slalome S. Gregorová bola piata a v dvojkombinácii si vybojovala bronzovú medailu. Ivan Pacák bol druhý a v dvojkombinácii zvíťazil a stal sa majstrom Slovenska PO. Neboli to jediní pretekári, ktorí vyrastali na svahu Malina Brda. Úspechy dosiahol aj mladší brat Ivana Pacáka Roman, u dorastencov Jozef Gejdoš, u dorasteniek Viera Gregorová. Najlepšie umiestnenia dosiahol neskôr I. Pacák. Bol niekoľko násobným majstrom ČSSR, získal umiestnenia aj vo svetovom pohári. Je jedným z najúspešnejších ružomberských pretekárov v zjazdových disciplínach.
Na svahoch Malina Brda oblúky medzi slalomovými bránkami trénovali aj Filip Svidroň a Martin Motyka, ktorí v žiackych disciplínach patrili k republikovej špičke. Martin bol skvelý lyžiar, stal sa skvelým navádzačom a súčasťou reprezentačného paraolympijského družstva v zjazdovom lyžovaní. Päť rokov na lyžiarskych svahoch sprevádzal a navádzal Jakuba Kraka, úspešnejšieho zrakovo postihnutého lyžiara. V roku 2014 na paralympijských hrách v Soči priviedol J. Kraka k zlatej medaile v super G a striebornej medaile v obrovskom slalome. V Pekingu, v roku 2022 na paraolympijských hrách, tento úspech zopakoval, keď navádzal našu najúspešnejšiu zrakovo postihnutú lyžiarku Henrietu Farkašovú, s ktorou získali v zjazde zlatú medailu.
Veľkú zásluhu na príprave ružomberských pretekárov mal tréner a organizátor Ján Gregor, po smrti ktorého sa na jeho počesť pravidelne konajú verejné preteky, Memoriál Jána Gregora. Nezabudnuteľná zásluha patrí organizátorom súťaží toho obdobia L. Krónerovi, J. Babilonskému, J. Gregorovi, J. Stanovi, P. Lengyelovi a mladším organizátorom, M. Motykovi, st., J. Šoošovi, P. Stanovi, J. Legerskému, B. Lengyelovi, J. Pavelkovi, M. Petrufovi, J. Gribovi a ďalším.
Dnes už spomenutí pretekári a organizátori sú v dôchodkovom veku. Mnohí zo zanietených trénerov a organizátorov zjazdového lyžovania už nežijú. Za sebou zanechali množstvo hodín dobrovoľnej práce pre prospech mladých športovcov. Patrí sa pripomínať ich mená, pretože bez ich obetavej práce by lyžiarsky šport v Ružomberku nebol prežil.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia