Najstaršie  remeslo

Najstaršie remeslo

František DianSpoznávame RK15.8.2021

Úvodom nášho príbehu načrieme trocha do histórie Ružomberka. Od čias, kedy si naši predkovia začali uvedomovať svoje bitie, hľadali spôsob, ako si pri chôdzi a behu chrániť svoje bosé nohy. Tak vzniklo jedno z prvých remesiel vyrábajúcich obuv, odlišujúce sa v rôznych krajinách podľa materiálnych podmienok. U nás sa zhotovovala nasledujúca obuv. Kapce zo súkna, krpce vyrobené z kože, neskoršie čižmy a až potom nastala doba črievičiek a topánok. Ševci, ako ich v minulosti nazývali, založili v Ružomberku v roku 1578 ševcovský cech. Prvý a najstarší na území mesta. Časom sa majstri špecializovali na výrobu obuvi. Boli tu krpčiari, črievičkári, kordovaníci, čižmári a nakoniec obuvníci, ktorí šili a opravovali topánky. Dnes, pri priemyselnej výrobe obuvi ponuka v obchodoch prevyšuje záujem kupujúcich. Od lacných dovozových vzorov pochybnej kvality, až po kvalitné, drahé a luxusné topánky. Niekedy je na úvahu, či poškodenú obuv nechať opraviť, alebo za niečo vyššiu cenu kúpiť novú. O hojnom počte vyradených topánok či už nemoderných vzorov, opotrebovaných, alebo od vyrastených detí, svedčí skúsenosť, že pri kontejneroch často objavíme odhodenú obuv. Nech je tak, či onak, pri širokej ponuke obuvi každý z nás má tie svoje obľúbené topánky, v ktorých sa mu dobre chodí, netlačia ho, ľahko sa udržujú a tak pri malom poškodení sa ich nemieni vzdať a hľadá pomoc u obuvníka. Je dobre, že máme takto zručného majstra Jána Cigaňáka, ktorý svojim kumštom a remeselníckou odbornosťou vracia do každodenného užívania nami obľúbenú obuv.

Ani značkový výrobok nemusí byť zárukou dokonalosti. Možno máte rovnakú skúsenosť ako ja. Stalo sa, že sa mi na značkových botaskách odlepila podrážka. Amatérske pokusy so sekundovým lepidlom boli neúspešné. Dobré, zánovné botasky mi bolo ľúto vyhodiť. S malou nádejou som sa vybral ku majstrovi Cigaňákovi do jeho dielne na Páričkovej ulici. To, čo som pokladal za neopraviteľné, bolo do týždňa napravené a botasky mi slúžia doteraz. S odstupom času som využil príležitosť, aby som sa s majstrom obuvníkom porozprával o jeho remesle. O sebe čitateľom prezradil.

„Mám elektrotechnické vzdelanie. Pri otcovi, ktorý dlhé roky robil obuvníka som sa remeslu priučil. A teraz je už tridsať rokov, čo túto prácu vykonávam. Sú dni, kedy mi otec ako dôchodca príde do dielne pomôcť, poradiť. Hoci sme v Ružomberku dvaja obuvníci, obaja máme práce dosť. Obávam sa, čo bude , keď my prestaneme robiť...“ V jeho dielni vidíme množstvo opravenej i neopravenej obuvi. Zaujímalo nás, s čím všetkým ku nemu ľudia prichádzajú a čo všetko si nechávajú opraviť. „Nové topánky nešijem, ani o to nie je záujem. Zákazníci prinášajú na opravu športovú a turistickú obuv. Hodne opravujem krpce a čižmičky pre tanečníkov, aj pre náš súbor Liptov. Najviac opráv vykonávam na bežných topánkach, čižmičkách, ale aj obuvi pre policajtov, vojakov. Futbalisti s rozlepenými , alebo roztrhnutými kopačkami sú u mňa dennými návštevníkmi. A to nielen z Ružomberka, ale chodia ku mne aj z iných miest.“

Zaujímalo nás, či prichádzajú zákazníci aj mimoriadnymi, nie bežnými požiadavkami na opravu. „Stáva sa, že pes rozhryzie časť topánky. Príde ku mne majiteľka, ktorá nechce prísť o pekné topánky a požaduje poradiť a pomôcť. Vo väčšine prípadov sa to dá opraviť. Raz sme pre filmárov upravovali vojenské čižmy, ktoré potrebovali do historického filmu a museli byť autentické na tú dobu. Vtedy sme sa v práci celé dni a noci riadne zapotili. Už je to dávno, kedy ku mne prišla trénerka reprezentácie basketbalistiek pani Hejková v sprievode pána Smoleka. Boli pred olympiádou a družstvo dostalo sponzorské značkové botasky. Všetky mali jednu vadu. Každú hráčku odierali. Tak v priebehu niekoľkých dní sme vady odstránili k spokojnosti hráčok... Viem úpravou topánok pomôcť aj pri ortopedických vadách, po operácii kĺbov, kedy je jedna noha kratšia...“

Hoci je práce nadostač, materiál je potrebné zháňať. Majster Cigaňák ho nakupuje v Žiline, ale hlavne v Hornej Strede. Ako sám hovorí, sú vady obuvi, ktoré sa nedajú opraviť. Pretože niektoré používané materiály pri výrobe sa po určitom čase rozpadajú. To zákazníkovi vopred povie. Ale snaží sa, aby zákazníci odchádzali s opravou spokojní. Verím, že nielen ja, ale všetci zákazníci, ktorí svoju obuv nechali u majstra Cigaňáka opravovať odchádzali s vykonanou prácou spokojní.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia