Nedeľa  v Hrabove

Nedeľa v Hrabove

František DianSpoznávame RK4.7.2021

Obyčajná letná nedeľa. Pre Liptov nadpriemerne horúca. Po dlhotrvajúcich chladných týždňoch v druhej polovici júna konečne zavítalo leto aj do Liptova. A nie hocijako. Plnou spaľujúcou silou. Stovky ľudí z rozpálených panelákov a betónových chodníkov mesta sa vybrali do prírody, k vode, aby hľadali osvieženie, čerstvý vzduch, oddych. Ružomberok je mestom v lone prírody. Z každej jeho časti postačuje niekoľko minút chôdze, aby ste boli v lese, pri potoku, rieke. To nám môžu závidieť iné mestá.

Cieľom našej prechádzky bolo tento raz Hrabovo. Kedysi vojenská strelnica, potom východisko ku zimnej lyžovačke a posledné roky už aj miesto nielen zimnej, ale aj letnej zábavy pre celé rodiny. Veľa sa v Hrabove pre cestovný ruch zmenilo a vybudovalo. A buduje sa aj naďalej. Návštevníci okrem ubytovania a stravovania požadujú aj čosi naviac, ako len krásnu prírodu. Vďaka investorom sa to darí napĺňať. Pod hrádzou priehrady vyrástlo Kráľovstvo Hrabovo. Podobné pieskové atrakcie sme kedysi obdivovali na Malorke, Cypre... a teraz môžeme obdivovať aj tu, na pieskovej výstave v Hrabove. Kto sa chce na svet pozrieť z výšky, poslúži mu ruské koleso vybavené kabínkami. Aj detských atrakcií je na výber: animačný program, nafukovacie atrakcie, maľovanie na tvár, detské autíčka... Neodmietli sme ani uvítací drink, ktorý v horúčosti padol vhod. Len na večerný program zostavený z koncertov a premietania v letnom kine sme neostali. Zaparkované autá na dolnom, hornom parkovisku i pred Kráľovstvom svedčili, že návštevníci sú nielen zo Žilinského kraja, ale z celého Slovenska. Ak sa pred pokladňou na lístky musí čakať, svedčí to o záujme ľudí.

Aj okolie priehrady bolo miestom záujmu. Desiatky ľudí sa slnilo, oddychovalo. Kúpajúcich vo vode /13 – 15 ͦC/ sme napočítali na tri desiatky. To si niektorí sťažovali, že oproti zime, kedy si ľad museli sekerou presekať aby sa dostali k vode, je teraz voda teplá. Poznám viacero týchto otužilcov. Je to ich životný štýl, posilňovanie imunity organizmu, odreagovanie od každodennej psychickej záťaže. Tam, kde hladina vody bola pokojná, naplnenie svojej vášne našli rybári. A mladí cyklisti na svojich horských „tátošoch“ využívali zjazdovú trať z Málina do Hrabova. Aj taká bola nedeľa v Hrabove. Nie všetko je už ideálne a bezchybné v tomto stredisku. Ale to sú drobné, riešiteľné problémy. Ako preplnené odpadkové koše okolo priehrady, či zanesené usadzovacie nádrže. Aj o občerstvenie nemusia mať návštevníci obavu. Po ruke majú Motajku, Hotel Hrabovo a v doline ďalšie reštaurácie.

Vo východnej časti doliny nad priehradou nás upútala TARZANIA. Spleť visutých prekážok upevnených lanami na stromoch by sme ani nepostrehli, , keby sme nevideli desiatky detí a dospelých prekonávajúcich prekážky v niekoľko metrovej výške nad zemou. Uvedomil som si, že pri zachovaní a dodržiavaní bezpečnosti je to adrenalínový zážitok, ktorý podľa obťažnosti od detí až po dospelých pestuje odvahu, prekonávanie strachu, rozvíja silu, obratnosť, rovnováhu. Skôr, ako adrenalínový zážitok, je získavanie menovaných vlastností a návykov pre človeka dôležitejšie a užitočnejšie. V tarzanii je vybudovaných 54 úsekov v celkovej dĺžke 1100 m rozdelených podľa obťažnosti na červenú trasu 470 m, čiernu 390 m a modrú trasu s dĺžkou 265 m. Nad priehradou zo západu na východ je 300 m lano pre ZIP LINE. Odvážlivci si môžu vychutnať zlanovanie v desiatke metrov nad hladinou vody. Aj keď ešte prázdninová a dovolenková sezóna je len vo svojom začiatku, lanové atrakcie denne navštívi do stovky záujemcov.

Poprajme všetkým organizátorom, investorom, majiteľom atrakcií a zábavy v Hrabove, aby sa im letná sezóna vydarila a v budúcnosti prišli s ďalšími novinkami pre radosť a spokojnosť návštevníkov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia