Nedeľa  v  Železnom

Nedeľa v Železnom

František DianSpoznávame RK27.3.2022

Už je to raz tak a nepopiera to nikto. Liptov je prekrásne miesto na našom Slovensku. Denne sa o tom presviedčajú návštevníci a početní rekreanti, ktorí do Liptova zavítajú. A opäť ma v tomto názore utvrdila návšteva rekreačného zariadenia v Železnom. Na rozhraní ružomberského a liptovsko-mikulášskeho okresu, asi 2 km za Liptovskou Lúžnou, už v Ľupčianskom chotári leží osada Železnô. Kedysi kúpeľné miesto (1869), po vzniku Československa (1918) detská ozdravovňa a od roku 2018 Rekreačné zariadenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Je polovica marca a pokým v Ružomberku cez obed cítiť blížiacu jar, v Železnom je zima v plnej paráde. V meste sa už roztopili posledné vločky snehu, ale cez Liptovskú Lúžnu okraje cesty lemujú snehové obrubníky. Čím viac stúpame do kopca za dedinou, tým viac sa ponárame do zimnej krajiny. Na ceste vrstva utlačeného zamrznutého snehu, tam kde presvitá slnko snehové jazyky a okraje cesty ohradené metrovými snehovými mantinelmi. Samotná jazda autom, osobitne pri stretnutí s oproti idúcimi autami, si vyžaduje opatrnú jazdu a mimoriadnu zručnosť šoférujúceho Tomáša Kajúcha. Napriek náročnej jazde sme do Železného šťastlivo došli.

Privítalo nás malebné , slnkom zaliate horské prostredie s osobitnou mikroklímou. Vhodné v sparnom lete na osvieženie a v zime, s množstvom snehu, ideálne pre zimné športy. Nadmorská výška strediska je 970 m (rovnako ako Donovaly). Mohlo by sa zdať, že v tomto zabudnutom mieste, v areáli ležiacom mimo hlavných ciest bude v tomto čase pusto. Opak bol pravdou. Podľa zaparkovaných aut si tu návštevníci z mnohých kútov Slovenska užívali v krásnej prírode chvíle nedeľného oddychu. A rekreačné zariadenie má čo ponúknuť. Ubytovanie za veľmi prijateľnú cenu v apartmánovom Zelenom dome, alebo v turistických ubytovniach vo vilách A. Žuffu, Pionier a Hviezdoslav. Stredisko ponúka celodenné stravovanie, ale aj občerstvenie v Bistre. Na miernom svahu, s 300 m vlekom sa lyžovaniu a sánkovaniu oddávali ako dospelí, tak aj deti. Kto mal záujem mohol využívať bežkársku trať, alebo klzisko. Aj keď všetko bolo ešte pokryté hrubou vrstvou snehu, predsa len bolo vidno, že od jari do jesene je o zábavu postarané. Turistika, cykloturistika, multifunkčné ihrisko s osvetlením, detské ihriská s množstvom atrakcií, pre dospelých vonkajšie fitness... Kto má záujem, nemusí sa nudiť z nečinnosti. Našu zvedavosť pritiahol aj prameň minerálnej, železitej vody, ktorá v minulosti dala osade svoje meno. Žiaľ, nemali sme vodu možnosť ochutnať. Možno cez zimu v dôsledku pretrvávajúcich mrazov prameň v altánku odstavili, lebo nevydal ani kvapku vody. Možno na jar budeme mať väčšie šťastie.

Železnô. Viac ako 150 rokov navštevované miesto nielen prostým ľudom, ale v minulosti i pánmi tých najvyšších vrstiev, či slovenskými národovcami (Hviezdoslav, Makovický, Salva, Stodola, Šrobár...) Až ho liptovský župan v roku 1878 vyhlásil za hniezdo panslavizmu. Významné bolo aj za 2. svetovej vojny. V Železnom sídlil štáb partizánskej brigády „Za oslobodenie Slovanov“. Ak chcete poznať ďalšie krásne zákutie nášho Liptova, máte tip na výlet, alebo aj pobyt v útulnom, čistom horskom prostredí.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia