Nikdy viac cholera

Nikdy viac cholera

František DianSpoznávame RK23.2.2020

Svetová zdravotnícka organizácia zaznamenala v roku 2016 výskyt cholery v 38 krajinách sveta v 132 000 prípadoch. A v roku 2018 vo veľkom rozsahu cholera šarapatila v Jemene. Pôvodcom ochorenia je baktéria a zdrojom nákazy môže byť nedostatočná hygiena, infikovaná voda a ľad z nej, zelenina polievaná takouto vodou, ryby, surové mäkkýše... Nakazený človek dostane hnačku, zvracia, nastáva dehydratácia organizmu, kŕče a za 4 – 6 hodín bez pomoci zomiera. Skoré nasadenie účinných liekov človeka zachráni. Ale ľudia v minulosti nepoznali účinné lieky dneška a nevedeli si pomôcť. Nechceme písať o chorobe ako takej, ale o dopade na našich predkov pri epidémii v roku 1831.

Mapa znázorňujúca šírenie cholery v Európe v roku 1831

V 19. storočí vypukla epidémia cholery v Indii a zdrojom nákazy bola rieka Ganga. Odtiaľ sa šírila cez Rusko a Poľsko do Uhorska. Panovník František I. nariadil vojenským hliadkam strážiť hranice tak, aby z týchto krajín nikto do Uhorska neprešiel. Ani to šíreniu epidémie nezabránilo. Priebeh epidémie v Ružomberku v kronike zaznamenal vtedajší notár Joannes Oprschall-Hlobík.

Napriek opatreniam nevedno ako sa 14. augusta 1831 choroba zjavila aj v našom meste. Dve šestnásťročné dievčatá dostali hnačku, zvracali a v bolestivých kŕčoch skonali ešte v ten deň. V ďalších dňoch sa úmrtnosť stupňovala a denne zomieralo 10 – 17 ľudí. Zakázané bolo vzájomné navštevovanie sa, zhromaždenia ľudí, zatvorený bol kostol, krčmy, školy, úrady... V dome, kde niekto zomrel, nesmel do neho ani z neho nikto vychádzať, bol zabarikádovaný. Prvých mŕtvych pochovali v normálnom cintoríne /spolu 11/. Pre ďalších zomrelých bol zriadený cholerový cintorín pod Hríbmi a mŕtvych pochovávali bez rozlúčky a cirkevných obradov do spoločného hrobu. Len po skončení epidémie bola spoločná pohrebná pobožnosť za všetkých zomrelých. Bilancia epidémie bola hrozivá. V Ružomberku zomrelo 194 ľudí, čo bolo 8% obyvateľov. Podľa záznamov v Nemeckej Ľupči /Partizánskej/ zomrelo 400 a v Hybiach 160 ľudí.

Cholerová kaplnka na Tatranskej ceste, postavená na pamiatku obetiam epidémie 1831

Účinné lieky ľudia nepoznali. Pomáhali si ako vedeli ľudovými liekmi. Jedli cesnak, šľahali sa žihľavou, odporúčalo sa prikladanie pijavíc, púšťanie žilou, prikladanie obkladov s horúcou pálenkou a čiernym korením... „Keď v meste vybubnovali, že Matej Opršal zadarmo rozdáva liečivé rastliny proti cholere, pred jeho domom v uličke Šrôty nastala razom taká tlačenica, že musel bránu domu zatvoriť a lieky oknom podávať...“ Ako ochrana a prevencia proti chorobe sa v Ružomberku predalo za 365 florénov borovičky a za 410 florénov červeného vína. Postihnutým chorobou radili prijímať veľa tekutín a užívať bizmutový prášok „který se w Apatece v Ružomberku dostane.“ Užívanie bizmutu však ľudia prijímali s nedôverou a v obave, že ich páni chcú otráviť. Na Spiši a Gemeri došlo proti užívaniu bizmutu k rebéliám, že až vojsko muselo zakročiť.

Doktori uverejnili spôsob, ako sa pred cholerou ubrániť: ľahnúť do postele, čaj a vodu piť, 1 x za 2-3 hodiny bizmutový prášok užiť, špiritusom telo potierať, obklady octové a špiritusové prikladať... Ak sa pacient začne potiť a močiť, je to náznak ústupu choroby. Mikulášsky lekár Leo Leopold radil, aby umyté listy pľúcnika zabarili vodou, usušili a rozomleli na prášok a tento s múkou zmiešali a chlieb upiekli...

Aj po ústupe choroby ľudia sa obávali, že truhly s pochovanými nie sú zemou dosť zakryté a z mŕtvol sa môže choroba opäť rozšíriť. Preto 31. októbra 1831 boli hroby priekopami oddelené. Na hroby navozili skaly, potom piesok a znovu skaly v hrúbke 60 – 80 cm. Obava z cholery aj po takmer 200 rokoch pretrváva dodnes. Pri plánovaní diaľnice, ktorá prechádza vedľa Martinčeka mali ľudia z obce k jej trase pripomienky, lebo by bola odkryla pohrebisko zomrelých cholerovej epidémie. Preto bola trasa diaľnice posunutá.

Cholera nám v súčasnosti na Slovensku nehrozí, ale ľudstvo sužujú iné ochorenia, na ktoré ani dnes nenachádzame účinné lieky.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia