Putovanie za Likavskými hradnými pokladmi

Putovanie za Likavskými hradnými pokladmi

František DianSpoznávame RK18.2.2022

Pri príležitosti Medzinárodného dňa sprievodcov cestovného ruchu sa po celom svete konajú podujatia, ktorých cieľom je nielen propagácia práce turistických sprievodcov, ale aj poskytnutie príležitostí pre domácich i zahraničných návštevníkov zúčastniť sa bezplatných prehliadok. V sobotu 19.2.2022 sa môžete vybrať na ,,Putovanie za Likavskými hradnými pokladmi" so sprievodkyňou Miriam Považanovou.

„Medzinárodný deň sprievodcov cestovného ruchu oslavuje už svoj 35. ročník. V tento deň sa konajú bezplatné prehliadky v rôznych štátoch, v rôznych mestách, ktoré sa tam prihlásia. Ja som tiež prihlásila naše mesto, zapájame sa už tretí rok. V sobotu ale nebudeme chodiť cez mesto, budeme putovať za Likavskými hradnými pokladmi. Stretávame sa o 12.00 na železničnej stanici, pri potravinách (oproti malému mostu cez rieku Váh nadväzujúcemu na ulicu Mostová). Vyberieme sa na Likavský hrad okolo starého mlyna v Likavke. Nebude to nejaká hodinová vychádzka, bude to skôr popoludnie,“ hovorí sprievodkyňa a organizátorka podujatia Miriam Považanová. Návštevníci podujatia sa zoznámia nielen so vznikom, históriou, významom a životom majiteľov hradu Likava, ale aj so životom ich poddaných a uvidia aj miesto nálezu Likavských pokladov. „Následne zídeme späť do Ružomberka a pôjdeme do Liptovského múzea, kde v utorok bude odhalený a vystavený Likavský poklad, ktorý bol nájdený práve v blízkosti Likavského hradu. Dohodli sme sa s Liptovským múzeom, a pozrieme si tento poklad ešte pred samotným odhalením. Návštevníci tak uvidia poklady ako prví,“ dodáva Považanová.

Podujatie bude trvať 3-4 hodiny. Vyžaduje sa športové oblečenie a obutie, povolené sú aj paličky na uľahčenie chôdze, deťom lopáre, klzáky a iné zimné pomôcky, keďže za pokladmi pôjdu návštevníci lesom.

Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov vyhlásila v roku 1987 Medzinárodný deň turistických sprievodcov. Ide o medzinárodnú profesijnú organizáciu sprievodcov, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou cestovného ruchu. Do oslavy tohto dňa sa zapájajú aj slovenské mestá, a výnimkou nie je ani Ružomberok.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia