Bolo to pred takmer sto rokmi. Musíme sa vrátiť do obdobia vzniku Československa (1918). Parlament ČSR, aby vyhovel požiadavkám podobných, ale predsa len odlišných krajov, prijal zákon o krajinskom zriadení. 0d 1. júla 1928 bola republika rozdelená na štyri krajiny: Čechy, Moravu a Sliezsko, Slovensko a Podkarpatskú Rus. V čele každej krajiny bol prezident. V čele Slovenska bol krajinským prezidentom ružomberský rodák Ján Drobný. Podriadený bol ministrovi vnútra ČSR. Krajinské zriadenie Slovenska malo sídlo v Bratislave. Po uvedení prezidenta do úradu, v rovnakom mesiaci navštívil svoje rodné mesto Ružomberok. Ďalej uvádzame výňatok z citácií uverejnených v týždenníku Republikán.
„V nedeľu, 22. júla 1928 navštívil naše mesto prvý krajinský prezident Ján Drobný, náš rodák a privítali sme ho okázalo tak, ako sa sluší. Keď sa prezident Drobný objavil v bráne stanice, bol privítaný hlučným „sláva.“ Po zahraní hymien privítal prezidenta okresný náčelník Skyčák. Pri vchode do mesta pred Hotelom Mýto očakávalo ho 5 000 ľudí. Pri slávobráne ho privítal starosta Janček a v prívete prízvukoval, že Ružomberok a jeho obecenstvo, ako i okolie prispelo v minulosti, keď ťažké časy útlaku ležali na nás, svojou prácou v národnom povzbudení... A mesto Ružomberok predsa nešlo s vystretou dlaňou v oslobodenom štáte, aby dostalo almužnu za vykonanú prácu, ako mestá, ktoré sa v minulosti preslávili v boji za národ ľudovými zhromaždeniami a rezolúciami...Sme daň platiacimi občanmi práve tak, ako občania iných miest, máme právo k rovnoprávnosti... Pán Drobný prezident potvrdil, že bude postupovať podľa pravdy a spravodlivosti a že jeho rodné mesto môže byť ubezpečené, že pod jeho vladárením krivdu neutrpí... Odtiaľ sa šlo na Rínok k fare, kde na uvítanie spevokol Katolíckeho kruhu zaspieval „Bože čos ráčil“ a „Kto za pravdu horí.“ Po slovách A. Hlinku prehovoril prezident Drobný. Po krátkom občerstvení na ružomberskej fare odišiel vzácny hosť so svojim sprievodom k hrobom trinástich martýrov do Černovej... Potom položil kvety na hrob svojho bývalého profesora , známeho národného buditeľa Jozefa Potkana – Budaváryho a na hroby svojich rodičov, ktorí odpočívajú v starom ružomberskom cintoríne... Večer zástupy ľudí očakávali vzácneho hosťa na námestí... Dňa 23. júla pán krajinský prezident navštívil niektoré úrady, prijal ohlásené deputácie a o pol jednej bol v Hoteli Čavoja banket pre hostí...“
Ján Drobný bol krajinským prezidentom do roku 1930. Súperenie politických strán priviedli od roku 1931 na jeho miesto viceprezidenta z republikánskej strany Orszagha.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia