Storoční  jubilanti

Storoční jubilanti

František DianSpoznávame RK14.4.2019

V roku 1918 pristúpila československá vláda okrem iných opatrení aj k reforme školstva. Mala snahu znížiť vplyv cirkvi na riadenie školstva. Aj z toho dôvodu, ale aj z narastajúceho počtu detí v Ružomberku, bola v areáli kasárni na Nemeckej ulici (dnes Ul. S. Viatora) v roku 1919 vybudovaná štátna meštianska škola spoločná pre dievčatá a chlapcov. V prvom roku mala 35 žiakov, z toho 10 dievčat. Ale v školskom roku 1921/22 v štyroch triedach mala 171 žiakov a v ďalšom roku 266 žiakov. Ako vyučujúci pôsobili v škole prevažne českí učitelia. Po vybudovaní škôl na Dončovej ulici a pri farskom kostole, budova bola ináč využívaná a dnes ešte slúži na účely sociálnych bytov.

Pred sto rokmi nastal búrlivý rozvoj športu a zakladanie športových a telovýchovných organizácií. Ružomberok nestál bokom a v roku 1919 vznikli na území mesta hneď štyri športové spolky. Už 6. januára 1919 bola založená telocvičná jednota Sokol Ružomberok. Mala zapísaných 150 členov. Do funkcie starostu bol zvolený Ondrej Janček. Vo svojom programe sa Sokol zameriaval hlavne na gymnastiku, hromadné vystúpenia, šerm, lyžovanie, volejbal, turistiku. V roku 1923 si členovia vybudovali vlastnú telocvičňu – Sokolovňu, ktorá po údržbe v minulosti slúži svojmu účelu dodnes.

Dňa 22. februára 1919 ako prví na Slovensku založili v Ružomberku Robotnícku telocvičnú jednotu /RTJ/. Medzi prvých zakladateľov patrili: Martinec, Babilonský, Bohúň, Duchoň, Vinžík ... V hromadných skladbách vystupovali vo Vrútkach, v Martine, v Banskej Bystrici, ale aj v Brne a v Prahe. Spolok mal 8 oddielov, medzi nimi cyklistický, futbalový, turistický, divadelný.

Dňa 13. apríla 1919 deväťdesiattri ružomberských turistov založilo miestnu skupinu Tatranského spolku turistického. Za predsedu spolku zvolili Fedora Houdeka. Okrem pešej turistiky mali odbor vodácky , lyžiarsky, fotografický. Značkovali turistické chodníky, pomáhali pri budovaní lyžiarskeho mostíka i výstavbe chaty na Smrekovici.

Štvrtým storočným spolkom, v ktorom okrem nábožensko-osvetovej a kultúrnej činnosti sa uplatnila aj turistika, volejbal, atletika, stolný tenis je organizácia Orol. Založená bola 10. júna 1919 a prvým starostom sa stal Jozef Jakubík. Po postavení Kultúrneho domu v roku 1928 im do užívania bola odovzdaná telocvičňa – Orlovňa.

Z uvedených štyroch spolkov aj po sto rokoch sú najaktívnejší turisti, menej spolok Sokola. Organizácia Orla sa v ostatných rokoch vzdialila od svojho pôvodného programu a viac sa venovala vzpieraniu. Robotnícka organizácia pred 2. svetovou vojnou zanikla.

František Dian

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia