TUZEX

TUZEX

František DianSpoznávame RK5.2.2023

Nielen pamätajú, ale spomínajú na obdobie socializmu, kedy si zháňali bony, aby si v Tuzexe kúpili kvalitné rifle, ktoré v bežných obchodoch neboli k predaju. Tuzex bol podnikom zahraničného obchodu ČSSR. Mal sieť maloobchodných predajní po celej republike. Jeho prvá prevádzka bola otvorená v Bratislave v roku 1957. V roku 1981 bolo na Slovensku 10 predajní a jedna z nich bola práve v Ružomberku. Skôr, ako otvorili predajňu v Ružomberku, ľudia chodili nakupovať do Banskej Bystrice, alebo do Žiliny.

V Tuzexe bol domáci tovar vyššej kvality, ale hlavne zahraničný tovar, zo západných krajín. Predávali trvanlivé potraviny, čokolády, syry, pochutiny, alkohol, oblečenie, dekoračné sklo, koberce, gobelíny, spotrebnú elektrotechniku, písacie stroje...až po automobily. Kupovalo sa za tvrdú západnú menu: doláre, marky, šilingy, franky, libry..., alebo za odberné poukážky – tuzexové bony. Cieľom štátu bolo, aby valuty poslané obyvateľom Slovenska od rodiny zo západných krajín štát získal späť. Povinnosťou každého občana, ktorý dostal valuty bolo, aby ich v banke vymenil za československé koruny, alebo tuzexové bony.

V Ružomberku bola predajňa Tuzexu otvorená v súvislosti s výstavbou celulózo-papierenského kombinátu (1978 – 1981), kde pracovali odborníci a robotníci z Kanady a Juhoslávie. Bola to pre týchto pracovníkov ústretovosť a služba. Tuzex v Ružomberku mal iba potravinársky sortiment tovaru. Predajňa bola umiestnená v budove bývalej banky na Podhore v miestnosti súčasného kníhkupectva. Po určitom čase bola presťahovaná do budovy bývalého zelovocu na Žilinskej ceste, dnes predajňa ELMont. Tu aj svoje pôsobenie Tuzex ukončil. Pre zahraničných pracovníkov, ale aj obyvateľov okolia Ružomberka, Liptova, Oravy bol Tuzex vítanou predajňou hlavne v období sviatkov, svadieb, rodinných osláv... Kvalitný alkohol , lacnejší ako v bežných obchodoch, ľudia kupovali po kartónoch. Kamióny s návesom každý týždeň privážali nový tovar, aby zásobili kúpychtivé obyvateľstvo. Pri vchode do predajne kupujúceho vždy prekvapila veľmi príjemná, exotická vôňa, iná ako v potravinárskych obchodoch.

Tak to trvalo až do roku 1990. Po nežnej revolúcii spočiatku obmedzene, ale postupne viac si mohli ľudia v banke nakúpiť valuty a vycestovať do západných krajín, do ktorých sa otvorili hranice. Tuzex stratil svoje opodstatnenie. Postupne predajne zanikali a v roku 1992 boli tuzexové poukážky – bony zrušené. V dnešnej dobe globalizácie, taký tovar aký máme v obchodoch na Slovensku, rovnaký objavíte aj v nákupných centrách v zahraničí. Ak máte financie, nie je žiadny problém kúpiť to, po čom túžite a nepotrebujeme k tomu predajne Tuzexu.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia