Žijeme v dobe moderných informačných technológií. Informácie všetkého druhu získavame z internetu cez počítače, mobily a iné komunikačné prostriedky. Či pravdivé, alebo klamlivé a zavádzajúce, to nikto neskúma, nekontroluje. Pred pol storočím sme boli odkázaní na príjem informácií z filmov, alebo z obrázkov a textov kníh. Dychtivo a nedočkavo sme obdivovali exotické krajiny, prírodu, živočíchy, rastliny a snívali, že možno raz na vlastné oči uvidíme tieto zázraky prírody. Dnes je to samozrejmosť a nikto sa nad tým nepozastavuje. Predsa však. Keby do Ružomberka bola dopravená obrovská veľryba, som presvedčený, že aj počítačoví maniaci by si ju prišli obzrieť. Určite by uprednostnili živý kontakt pred obrázkami a živými zábermi v počítači.
Aj takáto udalosť v minulosti Ružomberčanov prekvapila. Po krajinách Európy už desaťročie brázdilo špeciálne upravené 28 m dlhé vozidlo (v tom čase najdlhšie v Európe) a na ňom umiestnená 22 m dlhá veľryba Goliath. A táto jedinečná zahraničná atrakcia zavítala do nášho mesta na štyri dni 8. – 11. mája 1966. Za svoje „parkovisko“ si vybrali priestor pri budove 1. mája, bývalý Celprojekt. Kto by nebol na tento zázrak prírody zvedavý? Veď sme suchozemským štátom a z vodných živočíchov môžeme tak obdivovať živého vianočného kapra, alebo iné naporciované ryby. Aj to s obavou, či spolok na ochranu zvierat nás nebude podozrievať z týrania živočíchov.
Obrovskú veľrybu Goliath ulovila nórska veľrybárska loď v Severnom mori. Pri love za pomoci harpún vážila veľryba neuveriteľných 68 200 kg. Zvyčajne sa ulovené veľryby spracovávali ihneď na lodi (ako v malej fabrike) už na mori. Ale spracovanie Goliatha bolo možné až na pevnine. Také obrovské monštrum nebolo možné vypchať pre jeho osobitú kožu, v ktorej by baktérie dokonali dielo skazy. Preto sa vedci zhodli veľrybu zachovať tak, že ju zakonzervujú. Vnútornosti odstránili a neboli to žiadne maličkosti. Srdce vážilo 450 kg, ľadviny 560 kg, pečeň 600 kg, jazyk 2 500 kg. Kostra musela ostať, aby udržala tvar. Koža a svalstvo boli vypreparované. Na preparáciu použili 7 000 litrov vody zmiešanej s formalínom, ktorú vstrekovali do tela veľryby. Tým spevnili skelet a svalstvo a urobili ho odolným proti mikróbom. Po ukončení preparácie vo francúzskom prístavnom meste Reuen nakladalo Goliatha 20 mužov 12 hodín na špeciálne upravené vozidlo. Potom začala cesta veľryby po Európe.
Do Ružomberka vzhliadnuť veľrybu prichádzali návštevníci nielen z mesta, ale aj z celého okolia. Učitelia zo škôl organizovali pre svojich žiakov exkurziu, lebo takéto divadlo už nemusia nikdy vidieť. Pozrieť si nevídanú atrakciu nebolo zadarmo. Výstava bola otvorená denne od 9:00 do 20:00 hodín. Deti a mládež zaplatili po 2,- Kčs a dospelí 3,- Kčs. Na porovnanie chlieb vtedy stál 2,80 Kčs, mlieko 2,- Kčs, rožok 0,30 Kčs, 1 kg masla 20,- Kčs, 1kg cukru 10,- Kčs a 1 kg hovädzieho mäsa na polievku 17,- Kčs. Výstava bola obohatená množstvom fotografií z lovu veľrýb, z prepravy Goliatha a ďalších písomných informácií. Okrem vizuálnych informácií prehliadku sprevádzal nahratý hlas na magnetofónovej páske. Pohľad na obrovskú hlavu veľryby, v nej umiestnené kostice, obrovský chvost, plutvy, či vnútorný priestor zanechali v každom z nás nezabudnuteľný zážitok na celý život.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia