Volejbalisti  ORLA boli najlepší

Volejbalisti ORLA boli najlepší

František DianSpoznávame RK9.4.2023

Pred niekoľkými týždňami sme vám priniesli príspevok o prof. J. Sladkom a začiatkoch volejbalu v Ružomberku. Článok vás zaujal a mal vysoký počet čitateľov. Teraz prinášame niekoľko zaujímavostí zo začiatkov volejbalu v našom meste.

Volejbalisti v roku 1947. Prvý vpravo V. Tóth s manželkou Alžbetou. V Strede Margita Fagová a Š. Faga starší.

Do roku 1938 sa volejbal svojou popularitou a záujmom u mládeži vyrovnal futbalu. Súťažné družstvá o majstra Ružomberka zostavovali športové spolky, ale aj jednotlivé ulice. V meste vyrástlo viacero dobrých volejbalistov. V SOKOLE to boli Dlabala, bratia Pfitznerovci, Čapek, Chebeň, Jakl... Úspešnejším bolo družstvo ORLA hrávajúci v Orlovni, kde vyrástli hráči: Faga st., Kačo, Kmeť, Malatinský, Novák, Kacián... A v rokoch 1933 – 35 aj v Robotníckej telocvičnej jednote založili popri mužskom aj ženské družstvo, v ktorom hrávali hráčky: Fagová, Šľachtová, Mišutová, Vlkolinská, Bartošová... Prvenstvo vo výkonnosti medzi ružomberskými družstvami patrilo družstvu ORLA. Oni patrili k najlepším družstvám nielen v meste, ale aj na celom Slovensku. V tom čase ešte pravidelné súťaže vo volejbale neboli a o najlepšom družstve sa rozhodovalo na celoslovenskom turnaji. V dňoch 17. – 18. 8. 1935 sa v Žiline konal celoslovenský turnaj a ružomberské družstvo ORLA ho vyhralo. Hrali v zložení: Š. Faga, Martinka, Šeiber, Šlachta, Sekera a Vágner. Bol to najväčší úspech ružomberského volejbalu. Na tomto turnaji sa po prvý raz predstavil Š. Faga novinkou – „rýchlikom“, čo neostalo bez povšimnutia športového spravodajstva. A servisy – podania Fagu boli vysoké a točené, pri ktorých sa lopta vracala späť ako bumerang, čo robilo problémy prijímajúcemu hráčovi. Pripomíname, že vtedy sa volejbal hrával iba na vonkajších ihriskách.

D. Lukašík, V. Tóth a B. Golian.

Ružomberský volejbal mal taký zvuk v športovej verejnosti, že keď v roku 1940 bolo na Slovensku vytvorených 8 volejbalových žúp, Ružomberok sa stal jednou z nich. Pre zaujímavosť uvádzame, že Slovenský volejbalový zväz evidoval na Slovensku v tom čase 34 mužských a 12 ženských družstiev. Pravidelné súťaže sa stále nekonali a o majstra Slovenska sa bojovalo na turnajoch. V roku 1939 sa v Žiline konali prvé neoficiálne majstrovstvá Slovenska a ružomberské družstvo ORLA sa umiestnilo na 2. mieste za Banskou Bystricou. Prvé oficiálne majstrovstvo Slovenska mužov sa uskutočnilo dňa 21. 7. 1940 v Ružomberku. Zúčastnili sa ich družstvá z trinástich miest. Zápasy sa hrali na antukovom ihrisku medzi poštou a Orlovňou. Dnes tadiaľ vedie cesta. Naše družstvo nezopakovalo úspech z predchádzajúceho roka a zo skupiny nepostúpilo. Vo finálovom zápase zvíťazila Bratislava nad Banskou Bystricou. Citujeme z novín: „Rozhodca aby videl na hru, stál na sude od benzínu, ktorý postavili pri stĺpe volejbalovej siete. Keď vznikla u obecenstva nespokojnosť s rozhodnutím a hluk, že nebolo počuť ani píšťalku, rozhodca dupol nohou do suda. Ozval sa príšerný zvuk rezonujúceho suda a obecenstvo stíchlo...“

Aj za takýchto, v dnešných časoch neporovnateľných podmienkach, začínalo športovania na Slovensku a volejbalu v našom meste.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia