Zaslúžia  si  náš  pohľad

Zaslúžia si náš pohľad

František DianSpoznávame RK16.7.2023

​Ružomberok v porovnaní s inými mestami nemá veľa stavebných pamiatok z minulosti. Je potrebné, aby to málo, ktoré nám po predchádzajúcich generáciách ostalo, sme chránili a zveľaďovali. Pri prechádzkach ulicami mesta niekedy náš zrak upútajú vzhľadné a zaujímavé fasády niektorých starších domov. Z viacerých budov chceme upriamiť vašu pozornosť na štyri budovy, ktoré si zaslúžia náš pohľad.

Griellovský dom.

​Na rohu Mostovej a Bernolákovej ulice stojí ružový dom Griellovcov. Bol postavený okolo roku 1884 pre pravotára Júliusa Griella. Staviteľ Blažej Bulla v ňom spojil viacero stavebných slohov. Štuková výzdoba dodnes púta zrak okoloidúcich. Stojí za spomenutie, že v roku 1899 tu mal prenajatý byt a prvú ordináciu začínajúci lekár Vavro Šrobár.

​Od križovatky pri Kultúrnom dome Andreja Hlinku po pravej strane na Podhore stojí reprezentačný poschodový dom č. 10, ktorý v roku 1907 – 1908 nechal postaviť Ján Bohúň. Upúta nás bohatá novobaroková fasáda priečelia domu. Pred rokom 1918 tu mal sídlo aj slúžnovský úrad apotom, po vzniku ČSR, v budove sídlil Okresný úrad v Ružomberku.

Slovenská banka.

​V roku 1879 založili Peter a Daniel Makovický banku „Ružomberský účastinársky úverový spolok“. Po vzniku ČSR v roku 1919 banka zmenila názov na „Slovenská banka“. Rozvoj banky si vyžiadal nové priestory – novú budovu banky. Preto v roku 1903 podľa projektu M. M. Harmincavybudovali na Podhore novobarokovú budovu, ktorá prešla s menšími úpravami v roku 1936 a aj v nedávnych rokoch. V súčasnosti je v budove umiestnená Mestská knižnica. Pozorovateľa upúta novobarokové priečelie ukončené štítom a členené korunnou rímsou. Reliéfna štuková výzdoba na spôsob erbu je uplatnená v oblúkovom prevýšení atiky, na ktorej pôvodne stáli kovové vázy.

​O niekoľko metrov ďalej na opačnej strane ulice našu pozornosť môže upútať rozložitý novorenesančný mestský palác Štefana Rakovského popisné číslo 22. Na mieste obchodného domu ADRIA kedysi stála kúria Rakovských. Keď prestala mať reprezentačný charakter pre rodinu, nechali si na opačnej strane ulice vybudovať rozľahlý mestský palác.Stará kúria prestala slúžiť svojmu účelu a mesto ju nechalo zbúrať.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia