Čipkárstvo a čipky sa zachovali ako súčasť bohatej ľudovej tvorivosti do súčasnej doby.
Počas chladnejších októbrových dní sa vyberieme na južné svahy pod Predným Chočom, ktoré sú v okolí obcí Likavka a Martinček takmer celý deň osvetlené a vyhrievané slnkom.
Tak by sa dalo nazvať kováčstvo, jedno z najstarších remesiel ľudstva.
Na tretej vychádzke sa vyberieme na rozhranie ružomberského a dolnokubínskeho okresu, do obce Komjatná. Vychutnáme si pekné výhľady a nazbierame si niečo, čo pre nás príroda pripravila.
Ďalšia prechádzka prírodou okolia Ružomberka nás zavedie na menej známe _x000D_ miesta v blízkosti Vlkolínca. Vychutnáme si pekné výhľady a najmä si _x000D_ trochu pomaškrtíme na daroch prírody.
Bude 150 rokov od okamihu, kedy cez Ružomberok začali premávať parovozy.
V dnešnej dobe stretnúť kominára je menej pravdepodobné, ako vyhrať v športke prvú cenu. Staré čierne remeslo vymiera. Nazrime spoločne do histórie kominárstva.
Ak na Slovensku niekto hovorí o Andrejovi Hlinkovi, tak ho nerozlučne spája s našim mestom – Ružomberkom. Je našim rodákom.
Skôr narodení ľudia si možno ešte spomenú na obdobie po 2. svetovej vojne, kedy sa ešte z času na čas ulicami dedín a Ružomberka ozývalo: „Hrnce drôtovať, flekovať“.
Súčasní štyridsiatnici už nevedia a nepoznajú čo boli zemiakové brigády. Ale starší spoluobčania sa rozpamätajú na obdobie svojich stredoškolských rokov.
Už tridsať rokov máme v Ružomberku na Ulici Laziny čalúnnickú firmu, ktorá poskytuje tento druh odbornej práce.
Rozmýšľate, kam sa vybrať počas nadchádzajúceho víkendu? Prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé podujatia v okolí Ružomberka.
Od čias udelenia mestských výsad /1318/ mal Ružomberok trhové právo.
Rozmýšľate, kam sa vybrať počas nadchádzajúceho víkendu? Prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé podujatia v okolí Ružomberka.
Ševci založili v Ružomberku v roku 1578 ševcovský cech.
Rozmýšľate, kam sa vybrať počas nadchádzajúceho víkendu? Prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé podujatia v okolí Ružomberka.
Unikátne „zábradlie“ začínalo asi od železného mosta pri vyúsťujúcej Mostovej ulici, pokračovalo areálom nemocnice a končilo pri drevenom moste do Rybárpoľa.
Rozmýšľate, kam sa vybrať počas nadchádzajúceho víkendu? Prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé podujatia v okolí Ružomberka.
Majstrov brašnárov pre odbornú opravu ubudlo. Je ich ako zrniek zlata v dúbravskom potoku.
Rozmýšľate, kam sa vybrať počas nadchádzajúceho víkendu? Prinášame vám niekoľko tipov na zaujímavé podujatia v okolí Ružomberka. Na svoje si prídu milovníci turistiky, športu, umenia aj kultúry.
Veľa sa toho zmenilo za päťdesiat rokov v okolí bývalých BZ VIL /bavlnárskych závodov/.
Obľúbená atrakcia v Ružomberku, historický vláčik Korýtko, zažíva už svoju štvrtú sezónu.
Hrabovo sa zatraktívnilo pre turistov a cestovný ruch.
O stavbe zimného štadióna sa začalo hovoriť v roku 1971.
Najstarší spoluobčania si iste spomenú na svoje detstvo, kedy ich vzala mama, či stará mama k pekárovi, aby dala upiecť vykysnutý chlieb.
V tomto roku uplynie 215 rokov od vysvätenia Kostola Povýšenia svätého Kríža.
Cez dolinu v ktorej sa Komjatná nachádza v minulosti prechádzala významná praveká obchodná cesta spájajúca Oravu s Liptovom.
Dnes hala slúži hlavne mládežníckemu basketbalu a iným školským športom.
Liečivé vody korytnických prameňov boli známe už v 14. storočí.
Bola to veľká sláva a dar pre Ružomberok. Nová plaváreň. A nielen pre Ružomberčanov. Do našej plavárne chodili ľudia z celého Liptova, z Oravy.
Obec Hubová, ktorá susedí s obcami Ľubochňa a Švošov sa nachádza v liptovskej kotline. Pôvodný názov bol Gombáš. V niektorých prameňoch sa uvádza, že vznikol z maďarského slova gomba, teda huba.
Spisovateľ Igor Válek v roku 2015 vydal knihu Povesti o slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch.
Prvá židovská ľudová škola bola zriadená v roku 1871. Navštevovali ju žiaci z Ružomberka a z okolitých dedín.
Obec Švošov nájdeme neďaleko Ružomberka v malej kotline na pravom brehu Váhu. V stredoveku tadiaľ viedla dôležitá obchodná cesta do Poľska.
Od pradávna kopec Hríby poskytoval kvalitnú bridlicovú hlinu pre ružomberských hrnčiarov ako aj pre tehlárov na ručnú výrobu tehál.
Slávnostné otvorenie budovy Krajského súdu v Ružomberku bolo 4. decembra 1932 o 10:00 hodine.
V apríli 1926 v rozostavanom chráme sa konali bohoslužby, na ktorých biskup Jur Janoška posvätil základný kameň chrámu.
Okrem výnimočných pamiatok a obdivuhodnej prírody ma v Ľubochni miesto aj kultúra.
Uplynulo 115 rokov od založenia prvého futbalového klubu , názov ktorého v súčasnosti pripomína futbalový a basketbalový FAN KLUB a pri Koniarni Pizzeria Concordia pub.
Mestské zastupiteľstvo na začiatku dvadsiatych rokov rozhodlo o výstavbe budovy školy pre dievčatá a chlapcov, v ktorej by boli triedy ľudovej školy, ale aj triedy meštianky.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia